26.12.2012

TradycjaPiękne jest pielęgnowanie tradycji. Dalej trwa u mnie sezon na wzruszenia, dlatego tak zachwyca mnie powtarzalność zachowań, chęć kontynuowania przez kolejne pokolenia tradycji i dbałość o nią w najmniejszych, najmaleńkich szczegółach. Bo przecież można by odpuścić, olać tę imprezę, ale jest coś takiego w nas co nam nie pozwala.

>>Czytaj więcej

Mieszkając z ludźmi z różnych części Polski i świata wspaniałe było dzielenie się tym jak obchodzi się święta w swoim domu, każdy opowiadał o tym z niewymuszoną dumą. To jak mówimy o tradycji jest niezwykle naturalne, bez patosu i nadęcia, to można porównać do mówienia o miłości.

Zadziwiające jest, że czasem musimy tyle poświecić, nawet w trudnych sytuacjach życiowych i tak nie przestajemy się strać, by dopełnić tradycji. Nawet w miłości jesteśmy bardziej racjonalni niż w tym dążeniu do powtarzalności, kultywowania tego co nasi dziadkowie. Tradycja stanowi naszą tożsamość, kulturę, zerwanie z nią to jak odrzucenie części siebie, nie dopełnienie testamentu.
Dbajmy o siebie, o tradycję.

Wszystkiego dobrego.

2 komentarze:

  1. Cieszę się gdy młodzi ludzie piszą o tradycji i jej hołdują. To bardzo ważny element nas samych.
    Serdecznie pozdrawiam.Piękny tekst.

    OdpowiedzUsuń
  2. Byle nie dać się zwariować :)

    OdpowiedzUsuń