23.03.2013

Jak napisać CV do organizacji?Pochwaliłam się Wam na fanpage, że dostałam pracę w Fundacji Ottenbreit, więc postanowiłam po rozmowie z prezesem, przez którego ręce przechodzi mnóstwo zgłoszeń, zdradzić Wam kilka wskazówek jak napisać dobre CV ubiegając o prace, staż lub wolontariat w organizacji. Co warto przemyśleć, o czym pamiętać, jak zaprezentować się jako osoba otwarta i chętna do działania. Jak przekonać, że to właśnie Ciebie potrzebują. Jak to zrobić tylko na jednej stronie A4?

>>Czytaj więcej


Wybór organizacji i Twoje intencje.
Dobre chęci i "ja chciałem dobrze" nie jest czymś za co organizacja będzie nosić Cie na rękach, tu liczą się działania i wyniki, wiec przemyśl profil działalności jaki Cie interesuje, w czym się sprawdzisz, do jakich fundacji chcesz uderzyć. Obszarów do działania jest tyle ile potrzeb i wszędzie potrzebni są ludzie, czyli także Ty! Czy chcesz budować studnie w Afryce, czytać bajki dzieciom na onkologi, czy prowadzić darmowe lekcje z astrofizyki dla biednych małych geniuszy? Pamiętaj, że będziesz musiał się temu poświecić, zaangażować, często okazać serce, więc jeśli brzydzą Cie chorzy, nie lubisz dzieci, nie jesteś przekonany do projektu - odpuść, bo pamiętaj, że bez tego możesz zaszkodzić tym, którym masz pomóc. Mierz siły na zamiary. A jeśli w ogóle nie robisz tego z pobudek serca, a wyłącznie dla odbębnienia praktyk gdziekolwiek, to współczuje Twoim przełożonym i wszystkim, którzy będą mieć z Tobą styczność... :)

Zastanów się co wiesz i co możesz dać.

Prawdopodobnie Twój wybór nie padł przypadkowo i sfera działań organizacji pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami, przekonaniami, światopoglądem, chęcią szczerej pomocy, być może masz już doświadczenia. Na pewno na rozmowie zapytają Cie dlaczego chcesz dołączyć do ekipy, czemu chcesz działać, co możesz wnieść, co wiesz o dotychczasowych projektach i jakie masz pomysły. Przemyśl to wszystko, aby zaprezentować się jako osoba zorientowana i z wizją rozwoju.

Zabieramy się do pisania!
CV to pierwsza forma przedstawienia Ciebie, Twoich umiejętności i doświadczeń. To nie jest zwykłe CV, podejdź do tego bardzo indywidualnie, przemyśl co może być istotne i ważne. Umówmy się od razu, CV na 4 stronach to jakiś żart! W biurach i tak już jest masa makulatury, wyjdziesz na geniusza albo idiotę, jedna i druga opcja nieporządna w strukturach. Twórz je rozsądnie, z myślą oszczędzania każdego miejsca na stronie, bo będzie potrzebne by napisać jak najwięcej o Twoich doświadczeniach, a przede wszystkim o tym co możesz dać organizacji.

Wygląd
Od tego zaczynamy. Jestem estetką i indywidualistką, lubię mieć wszystko spersonalizowane, dlatego moje CV postanowiłam zaprojektować od początku sama. Zwróciło uwagę. Chwyciło. Więc jeśli znasz się na grafice czemu tego nie zrobić? Być może być to już pierwszy sposób na zwrócenie uwagi. Ale wiesz, nie przesadź!

Dane
Pierwsze co rzuca się moim CV to imię i nazwisko, uznałam to za sposób okazania pewności siebie, w końcu wiesz, że to na Ciebie czekają i chcesz to pokazać. Nie masz powodów by być skromnym. Zastanów się jakie dane mogą być istotne, a jakie nie- tych nie zamieszczaj(cały czas uważamy by zmieścić się na A4). Wyróżniłam datę urodzenia- jestem osobą młodą i czynie z tego atut dla fundacji. Wszystko zależy od organizacji do której aplikujesz, atutem może być Twoja narodowość, miejsce zamieszkania, stan cywilny, posiadanie dzieci lub ich brak.

Wykształcenie
Cała ścieżka Twojej edukacji nie jest nikomu potrzebna, skup się na ostatniej/obecnej, to czy jesteś studentem czy absolwentem, kierunek studiów czy profil szkoły średniej. Odbyte kursy, warsztaty i szkolenia, np. z udzielania pierwszej pomocy.

Doświadzczenie
Znowu oszczędzamy miejsce i zachowujemy selektywność, nie umieszczaj wszystkich miejsc pracy, pogrupuj - "2009-2012 Prace w okresie wakacji z zakresu sprzedaży i obsługi klienta". Jeśli uczestniczyłeś przy organizacji akcji, zbierałeś podpisy pod petycją, pracowałeś w organizacjach, byłeś szefem samorządu w szkole, zbierałeś pieniądze podczas WOŚPu napisz o tym. Mieszkałaś w miejscu którego dotyczy dany projekt, przez co znasz problemy "od środka".

Co mogę dać fundacji?
To najważniejszy punkt Twojego CV więc pełna mobilizacja! Niech ta rubryka zastąpi sztampowe umiejętności/ zainteresowania i będzie tego mocną hybrydą. Nie powiem Ci co masz napisać, musisz wiedzieć co możesz i chcesz dać. Napisz o wszystkim w czym jesteś dobry i może się przydać w organizacji. O znajomości języków obcych, umiejętnościach interpersonalnych, jeśli jesteś pogodną i uśmiechniętą osobą także o tym napisz! Nie czyń atutu i nadumijętności z obsługi pakiet Microsoft Office, bo marnujesz wers na bzdury.

POWODZENIA!

19 komentarzy:

 1. Czy Ty przypadkiem tego bloga nie tworzyłaś z Agą? Bo w zakładce "o mnie" jest info tylko o Tobie. Pozdrawiam, czytelniczka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie napisana notka, dużo wartościowych informacji i myślę, że kiedyś mi się przyda, tylko... "prezentacji", a nie "preznetacji" - poprawna pisownia to też coś, na co się przecież zwraca dużą uwagę w CV ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, masz racje! :) Nie zauważyłam tego! :*

   Usuń
 3. Ciekawy blog ! :) Dodaję do obserwowanych. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post, bardzo przydatny i konkretny : )

  OdpowiedzUsuń
 5. hahahaha, praca - prowadzę bloga. No zabawne.
  Ale CV ślicznie wygląda. Mogłabym mieć takie w antyramie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, co w tym zabawnego. Jeśli ktoś prowadzi bloga, to znaczy, że wykazuje własną inicjatywę, ma coś ważnego do powiedzenia i nie siedzi z założonymi rękami czekając, aż praca sama spadnie z nieba ;) W gruncie rzeczy prowadzenie bloga to też praca - wymaga dużo dyscypliny i kreatywności.

   Usuń
 6. A ja właśnie dziś pisałam o CV i trafiłam do Ciebie :)
  Masz pięknego, przejrzystego bloga! Zostaję tu na dłużej, bo takich miejsc w sieci szukam!
  Twoje CV pierwsza klasa! Pozdrawiam,
  Marysia

  OdpowiedzUsuń
 7. Polscy rekruterzy są jednak przyzwyczajeni do odwróconej chronologii. Co najświeższe- najwyżej.
  Pozdrawiam
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładne cv, czytelne, oryginalne ale brakuje zdjęcia :) I nie w każdej branży takie cv będzie na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja musiałam wysłać CV odpowiedzi na ogłoszenie o staż w międzynarodowej korporacji i te rady bardzo mi pomogły, a że jeszcze musiało być w języku angielskim, a że nie byłam pewna czy nie ma błędów to znalazłam tłumacza o nicku pawel88(chyba, jeśli dobrze pamiętam) z e-tlumacze.net, który wszystko sprawdził i trochę tego było.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ładny layout i typografia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nad dobrym CV naprawdę trzeba się napracować. Najważniejsza jest selekcja informacji i ich odpowiednie podkreślenie. Nie można wpisać wszystkiego, bo wtedy to, co ważne dla danego stanowiska zginie w gąszczu informacji. Dlatego powyższe informacje naprawdę mogą się przydać, są bardzo praktyczne, a jeśli ktoś i tak ma wątpliwości to zawsze może skorzystać z wieli serwisów typu http://mycv.pl/ gdzie są wzory i podpowiedzi jak napisać idealne CV i list motywacyjny.

  OdpowiedzUsuń
 12. przejrzyście, konkretnie i przede wszystkim na temat. podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dobre i oryginalne CV, a w obecnych czasach to rzadkość bo najczęściej spotyka się szare, standardowe CV. Nie mówię, że standardowe CV jest nudne czy nieskuteczne, ale pracodawca widząc kilkadziesiąt szarych CV i jedno CV kolorowe, oryginalne i pisane z pasją - na pewno poświęci mu więcej czasu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dobrze napisane CV nic tylko się wzorować !

  OdpowiedzUsuń